Daniel Dencik

[content_block id=813 slug=gosc-edycji-2017]

Daniel Dencik (ur. 1972) – duński pisarz i reżyser. Opublikował siedem książek, w tym poezję, opowiadania, eseje oraz jedną kontrowersyjną powieść.

Studiował filozofię na Uniwersytecie Sztokholmskim oraz montaż filmu w Narodowej Szkole Filmowej w Kopenhadze. W 1998 roku opublikował swój pierwszy tomik poezji i od tego czasu jego praca twórcza podzielona jest między film a literaturę.

Pracował jako montażysta przy kultowym filmie Dagura Kariego Nói albinói (2003).

Jego eseje dotyczą szerokiej tematyki, od sportu po filozofię. W 2016 i 2017 roku relacjonował Tour de France dla duńskiego dziennika Politiken.

Znany jest ze swych dokumentów, w szczególności z Wyprawy na końcu świata. W 2012 roku otrzymał nagrodę The Reel Talent Award. Jego biografia malarza Tala R Tal R: The Virgin wygrała w 2014 roku nagrodę Duńskiej Akademii Filmowej za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

W 2015 roku nakręcił swój pierwszy film narracyjny, historyczny dramat Gold Coast, traktujący o europejskiej kolonialnej przeszłości w Afryce Zachodniej. Film kręcony był w terenie w Ghanie oraz Burkina Faso. Główne role grali Jakob Oftebro i Danica Curcic. Gold Coast miał swoją międzynarodową premierę w 2015 roku, podczas Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. W 2014 roku Dencik otrzymał prestiżową nagrodę Nordisk Film Award.

Jego powieść Anden person ental (2014) była chwalona przez krytyków i wzbudziła duże zainteresowanie duńskiej prasy. W 2016 roku wydał zbiór opowiadań Grand Danois (2016), nominowany w Danii do nagrody książki roku, a jego najnowsza książka, Sportshjerte (2017), to zbiór esejów obracających się wokół tematyki profesjonalnego kolarstwa.