Lisbeth Nebelong

[content_block id=813 slug=gosc-edycji-2017]

Lisbeth Nebelong – urodziła się w 1955 roku  – dziennikarka i magister Zarządzania Publicznego, autorka siedmiu popularnych książek o finansach domowych.

W 2003 roku zadebiutowała, jako pisarka powieścią Når engle spiller Mozart (Kiedy anioły grają Mozarta), by w 2008 i 2014 roku wydać dwie kolejne książki o Wyspach Owczych.

Pierwsza z nich pod tytułem Færøblues (Farerski blues), to historia Káriego, który w latach 60. i 70. dorasta na Wyspach Owczych i spędza swoją młodość w Tórshavn, stolicy Wysp.
U progu dorosłości Kári opuszcza Wyspy Owcze, by zostać wiolonczelistą. 25 lat później powraca po raz pierwszy w rodzinne strony, by wykonać koncert solowy. Siła wspomnień sprawia, że przeżywa swe dzieciństwo na nowo: wielką miłość do duńskiej dziewczyny Lisy, wiosenne koncerty, podróż kutrem po Północnym Atlantyku, a ponad wszystko pamiętne starcie z matką.
Færøblues to powieść o młodym artyście i jego próbach zachowania i rozwinięcia własnej tożsamości mimo, a może dzięki swojemu wychowaniu w małej wyspiarskiej społeczności, żyjącej na warunkach natury. Powieść dotyczy także muzyki oraz erotycznych doświadczeń jako środków ucieczki i wyzwolenia.
Møde i mol

W ostatniej, wydanej w 2014 roku powieści wracamy do Lisy i Káriego, żyjących w styczniu 2006 roku odpowiednio w Danii i Norwegii. Jesteśmy także świadkami ich spotkania po latach, z powrotem na Wyspach Owczych.

Færø Blues Trilogien

Każdą z trzech powieści Lisbeth Nebelong można czytać niezależnie, ale stanowią one razem trylogię traktującą o miejscu Wysp Owczych między tradycyjną a nowoczesnością oraz o życiu Duńczyków i Farerów na Północnym Atlantyku. W kwietniu 2016 roku powieści zostały wspólnie wydane pod tytułem Færø Blues Trilogien (Trylogia farerskiego bluesa).