Wyspa Storholmen

lis 22 2018

O ludach Północy

Panel dyskusyjny O ludach Północy  – tożsamość i różnorodność kultur europejskich – prowadzenie Krystyna Weiher – Sitkiewicz

Paneliści:  prof. UG, dr hab. Maria Sibińska, dr Agata Lubowicka, dr Mariusz Kairski, Kuba Witek

prof. UG, dr hab. Maria Sibińska –  skandynawistka; jej zainteresowania badawcze dotyczą kultury  norweskiej, staroskandynawskiej oraz saamskiej – w tym teatru saamskiego i filmu saamskiego, a także tematyki tożsamościowej oraz
zjawisk nomadyczności i oralności w literaturze.

dr Agata Lubowicka – badaczka skandynawskiej literatury polarnej i współczesnej kultury grenlandzkiej. Jest absolwentką specjalizacji duńskiej skandynawistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuję się w przekładzie prozy duńskiej (beletrystyki, literatury faktu) i tekstów naukowych zwłaszcza dotyczących regionu Północnego Atlantyku (Wyspy Owcze, Islandia) i kulturowego obszaru Grenlandii. Jest tłumaczem tekstów dramatycznych.

dr Mariusz Kairski (Zakład Etnologii i Antropologii Kulturowej UG) Antropolog, specjalista od kultur tubylczych świata, w szczególności Indian Ameryki Południowej i Północnej oraz ludów Nowej Gwinei. Doświadczony badacz terenowy Indian amazońskich.

Kuba Witek – filmowiec, podróżnik, autor książek, urodzony w 1983 roku w Krakowiewychowywał się w Kielcach. Absolwent University of Central Lancashire w Preston. Miłośnik Północy, odwiedził Szwecję i Norwegię, a na Islandii był sześciokrotnie. Wędrował po największym lodowcu Vatnajökull, zwiedzał jaskinie lodowe i wspinał się na najwyższy islandzki szczyt. Objechał wyspę trzykrotnie. Pierwszy raz w 2016 roku podczas samotnej podróży na dwóch kołach, którą później opisał w książce – Ring Road: Dookoła Islandii na rowerze. Drugi raz latem 2017 roku, by nakręcić swój pierwszy film dokumentalny – ISOLAND. Trzeci, wraz z początkiem zimy w 2018, realizując krótki-metraż Pod Wiatr, o samotnej wyprawie rowerowej Mariusza Wolskiego przez zimową Islandię.

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – animatorka kultury i specjalistka od public relations, adiunktka muzealna, z wykształcenia polonistka, filmoznawczyni i etnografka. Doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, członkini i współzałożycielka Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Stale współpracuje z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności i Against Gravity.

zdjęcie wykonał Paweł Unger, miejsce: Wyspa Storholmen

Tagi: ,